Ultimativni vodič za LED scensku rasvetu
04.04.2018
Davne 1961. godine svet je po prvi put imao priliku da se susretne sa diodom koja emituje svetlost, onom istom koju mi sada kolokvijalno nazivamo LED-om.
Iako LED emituje svetlost, ona nije isto što i obična sijalica, već je pre elektronska komponenta koja generiše svetlost, kada napon prođe kroz nju.
Danas, tehnologija je ovu malu sijalicu dovela do stadijuma da na primer, vodi glavnu reč u scenskoj rasveti poslednjih deset godina. Mnogi ljudi vole LED svetlo, neki ne. Vole da budu energetski efikasni, dopadaju im se dizajnerska rešenja koja u sebi sadrže LED tehnologiju i vole prosto činjenicu da koriste one male stvarčice koje su živele ispred ekrana vašeg televizora.
Ne odaju toplotu
Iako LED reflektori, koji se koriste u osvetljavanju scene, proizvode toplotu, neophodno osvetljenje dobijamo a da se oni ne ugreju previše. Najnoviji modeli LED reflektora odaju sve više toplote, jer proizvode i sve više svetla, tako da se dosta vodi računa o materijalima koji se koriste za izradu kućišta fenjera. Još jedna od prednosti LED reflektora je što su lako prenosivi, i iako je kompletna oprema za rasvetu teška, oni sami nisu.
LED reflektori se najčešće koriste kao scenska rasveta u različitim bojama, što ostavlja pregršt kombinacija za majstora rasvete. Poslednje decenije upravo se na ovom segmentu LED rasvete najviše radilo. Gledajući boje vidljivog nam spektra, jasno je da LED ne uspeva da u tom smislu bude savršen izvor svetlosti svake zamislive boje, proizvođači su usmerili tehnološki razvoj u pravcu dobijanja jakih, ali i pastelnih boja, iz LED izvora. Pored crvene, zelene i plave, koje su pristune od starta, tu su sada i bela boja, amber, topla bela i hladna bela, a u slučaju ETC7 i tona drugih boja.
Iako je glavni argument za upotrebu LED reflektora to što u poređenju sa standardnim sijalicama troše nemerljivo manju količinu električne energije, to ne znači da sa porastom količine osvetljenja i postizanjem željenog inteziteta boja, koji se zahteva u novije vreme na ozbiljnim koncertima, oni skoro uopšte ne troše struje. Tačno je jednostavno da u poređenju sa svim ostalim sistemima, ovako dobijate najviše svetla, za istu količinu utrošene energije (odnos prema običnoj sijalici je 1 prema 20 – na svaku LED sijalicu dođe 20 običnih).
Za scensku rasvetu se često koristi i šinska rasveta. Scenska rasveta se može prilagoditi i u frizerskim salonima, kao i u ostalim salonima lepote, jer daje odlično fokusno osvetljenje. Pročitajte više o njenim karakteristikama.
Kako upravljati scenskim svetlom?
LED reflektorima se upravlja uobičajeno pomoću standardnog DMX512 protokola. Različiti DMX kanali kontrolišu crvenu, zelenu i plavu boju, dok su za efekte i generalno intezitet zaduženi posebni kanali.
Ukoliko ne posedujete DMX, prednosti LED rasvete je i u tome što može da funkcioniše samostalno. Većina LED reflektora može da se pali i gasi lokalno, a moguće je i podešavati intezitet svetla.
Ima li LED rasveta mane?
Ima, mada se one rapidno uklanjaju. Nekada nismo umeli da fokusiramo svetlost iz LED izvora, niti da je dobijemo u različitim bojama, i to je sada prevaziđeno. Međutim, svetlost koju proizvodi je svetla i neprirodna, i to je jedna jedna od zamerki sa kojom se najčešće susrećemo. Intezitet svetla opada brže sa porastom razdaljine koja se osvetljava.
Svetlost u boji se bolje miksuje upotrebom optičkih sitema, nego što je to slučaj ukoliko je emitovana pomoću LED reflektora, zato što se ovde ujednačen mix boja dobija dalje od izvora, jer do mešanja boja dolazi samo na površini.