Kako planirati osvetljenje dnevne sobe

Dobar plan osvetljenja je ključan za svaki dnevni boravak. U ovom tekstu daćemo vam smernice kako da planirate osvetljenje dnevnog boravka.

 

Kako planirati osvetljenje dnevne sobe

 

Bez obzira da li dizajnirate dnevni boravak od nule ili samo razmišljate o svom trenutnom rasporedu osvetljenja, dobro osmišljen dizajn osvetljenja dnevne sobe je ključan za stvaranje prostora koji je ujedno i moderan i praktičan. 

Dakle, pročitajte naš vodič za planiranje osvetljenja u vašoj dnevnoj sobi, uključujući i vrstu izvora svetlosti koja vam je potrebna, kao i koje su najbolje sijalice za podešavanje željene atmosfere. 

 

Osvetljenje u dnevnoj sobi

Dnevne sobe najbolje izgledaju noću kada su osvetljene sa više slojeva svetlosti. Dakle, pouzdaćete se u tipične tri vrste veštačkog osvetljenja: ambijentalno, radno i akcentualno.

 

Ambijentalno osvetljenje

Ambijentalno osvetljenje oponaša prirodnu dnevnu svetlost i može se stvoriti ugradnom plafonskom rasvetom, lampama i zidnim svetlima sa mekom svetlošću koje pruža opuštenu atmosferu.

 

Radno osvetljenje

Radno osvetljenje zapravo je fokusirana svetlost, bilo da je u obliku fokusirane rasvete na plafonu, bilo stone lampe ili lampe za čitanje.

 

Akcentualno osvetljenje

Stvoreno pomoću plafonskih reflektora, led traka i creva, zidnih lampi ili drugih tipova ugradnog osvetljenja, ovo osvetljenje se posebno koristi za isticanje željenih objekata kao što su npr. umetnička dela, ali može se kreirati i pomoću stonih lampi za stvaranje “svetlosnih bazena”, posebno na otvorenom prostoru.

 

Pre nego što počnete da planirate 

Pre nego što počnete da dizajnirate vašu šemu osvetljenja, utvrdite sledeće: 

 

Prirodna dnevna svetlost 

Koliko prirodne dnevne svetlosti dobija soba i kada? Sobe okrenute prema jugu imaju tendenciju da budu osvetljene tokom celog dana dok dnevne sobe okrenute ka severu mogu da imaju minimum dnevne svetlosti.

Proporcije vaše sobe

Visina plafona će uticati na prirodni nivo svetlosti u sobi, kao i na površine koje planirate da uklopite u dnevnu sobu - svetli zidovi, podovi i nameštaj će odbijati svetlost oko sebe i smanjiti potrebu za veštačkim osvetljenjem .

 

Kada koristite sobu

Razmislite u koje doba dana će se soba koristiti i kako. Tada možete početi da planirate i prilagođavate koliko ambijentalne svetlosti soba mora da ima kako bi bila  funkcionalna i opuštajuća i kakvo bi radno osvetljenje odgovaralo vašim i potrebama vaše porodice. Na primer, prostori za sedenje zahtevaju ciljano osvetljenje, kao što je usmereno podno svetlo ili ugradno svetlo koje obezbeđuje centralni izvor svetlosti.

 

Funkcije isticanja

Jednom kada razvrstate ambijentalno i radno osvetljenje, kreativno se bavite naglaskom osvetljenja kako biste pokazali karakteristike svoje sobe. Akcentualno osvetljenje dolazi do izražaja kada naglašava strukturne detalje i linije i zato razmislite o osvetljavanju unutrašnjih prostora, poput ormara, ili duž arhitektonskih detalja, kao što su nosači i police, koristeći istu temperaturu svetlosti za zabavan dizajn.

Nivoi osvetljenja

Pored grubog plana o rasporedu osvetljenja, možete razmisliti i o tome kako će vaše osvetljenje biti kontrolisano - kao i o određivanju budžeta za rasvetu.

 

Ako renovirate svoj dom od nule, isplati se da razmislite o uvođenju sistema pametne rasvete ili, ukoliko se pak odlučite za običnu, trebalo bi da razmislite o rasporedu utičnica, prekidača, kao i uvođenja dimera. Plan rasvete trebalo bi da imate pre nego što počnete da radite na elektroinstalacijama. Ovo će osigurati da se šema u potpunosti integriše u stolariju i arhitekturu svake sobe. 

 

Nijedna šema osvetljenja dnevne sobe neće najbolje izgledati sa samo jednim prekidačem - obavezno je da osvetljenje vaše dnevne sobe postoji u različitim nivoima. Evo šta treba uzeti u obzir:

 

Koliko nivoa osvetljenja vam je potrebno? Prosečna dnevna soba će trebati tri nivoa: jedan za osvetljenje ili centralni luster; jedan za stone lampe; i, na primer, treći može poslužiti za zidna svetla.

 

Koliko zona vam je potrebno? Kuhinja otvorenog plana (spojena sa dnevnim ili trpezarijskim prostorom trebaće više nivoa, jer bi trebalo da tretirate osvetljenje svake zone pojedinačno.

 

Ekonomično rešenje za slojevitu rasvetu - dimeri

Ako planirate rasvetu za dnevnu sobu sa ograničenim budžetom, dimeri predstavljaju ekonomičniju opciju i odlični su za promenu atmosfere u sobi. Pre nego što se odlučite za dimer, upoznaćemo vas sa raznim vrstama istih koji postoje na tržištu: 

Vrste dimera

Postoji nekoliko vrsta dimera: 

  • dimeri na dodir, koji se kontrolišu dodirom svetla ili prekidačke ploče; 

  • dimeri sa prekidačem za uključivanje, uključuju se podešavanjem rotirajućeg ili linijskog prekidača na lampi ili prekidačkoj ploči ručno; 

  • daljinski dimer, obično se uređaj instalirana zid dok se upravljanje vrši sa daljinskim upravljačem ili prekidačem osetljivim na dodir. 

Ova poslednja vrsta može se programirati tako da pamti vaše idealne nivoe osvetljenja.

 

Dimeri se ne mogu koristiti sa štednim sijalicama, ali samo zatamnjenje obično štedi energiju. Halogene sijalice mogu biti zatamnjene, ali možda će im trebati dimer koji pruža veću zatamnjenost od ukupne snage sijalice, itd. Nemojte se brinuti ukoliko vam sve ovo deluje komplikovano, kvalifikovani električar će vam pomoći da se snađete sa navedenim, a uvek možete da se konsultujete i sa našim obučenim prodavcima koji rade u salonima.

 

Iskombinujte rasvetna tela sa odgovarajućim sijalicama 

Nemojte samo uzeti u obzir kako vaše rasvetno telo izgleda, kao i gde planirate da ga - same sijalice koje koristite će takođe imati veliki uticaj na osvetljenje i celokupnu atmosferu u vašoj dnevnoj sobi. Evo šta bi trebalo da znate:

 

Obične sijalice proizvode toplo, instant svetlo, traju oko 1.000 sati, zagrevaju se kada su upaljene i potpuno se zatamnjuju. Postepeno se uklanjaju u korist sijalica sa većom energetskom efikasnošću.

 

Halogene sijalice zrače jarkom, trenutno belom svetlošću, traju oko 2.000 sati, postaju tople kada rade i potpuno su dimabilne. 

 

Sijalice koje štede energiju, poznate i kao kompaktne fluorescentne sijalice (CFL), daju toplo, belo svetlo, potrebno je oko 60 sekundi da se zagreju i traju preko 8.000 sati; obično nisu dimabilne.

 

LED sijalice traju više od 20 000 sati, daju toplo, belo svetlo, hladne su na dodir i jednako su efikasne kao i sijalice koje štede energiju. Dimabilne verzije LED sijalica su takođe dostupne.

 

Boja svetlosti koju odaberete može takođe značajno uticati na vašu šemu osvetljenja i zato dobro razmislite pre nego što odaberete vaše sijalice. Više o tome pisali smo u ovom tekstu