Kako održavati rasvetu u bašti? Saveti za duži vek trajanja

Ništa ne doprinosi efikasnom uređenju dvorišta kao što je spoljašnja baštenska rasveta koja omogućava da se spoljašnji prostor koristi i nakon zalaska sunca. 

Kako održavati rasvetu u bašti? Saveti za duži vek trajanja

U dvorištu se postavljaju različiti modeli lampi i fenjera i bezbedni su za korišćenje jer su prilagođeni za upotrebu na otvorenom. Ipak, da bi ceo sistem funkcionisao važno je i to da se rasveta pravilno održava jer je samo tako moguće da ona ispuni svoju funkciju.

Rasvetna tela za spoljašnju upotrebu su otporna na ekstremne vremenske uslove, ali ako se ne održavaju pravilno njihov životni vek će biti mnogo kraći nego što je to predviđeno. Zaštitite lampe i održavajte ih na vreme.

Vrste spoljne rasvete i gde se može postaviti

Spoljna rasveta je posebna vrsta rasvete koja ima otpornost na vodu, toplotu, kišnicu, a mnogi modeli izdržavaju i pritisak pa se stavljaju na pod i omogućavaju nesmetano prolaženje preko spot svetla.

Postoje različiti tipovi svetla: podni modeli i zidne lampe, spot svetlo, stubne lampe, senzorske, solarne, LED rasveta… Bogat izbor daje idealnu mogućnost za kombinovanje i kreiranje savršenog ambijenta svaki put.

Najčešće se dvorišna rasveta postavlja tako da bude dekorativna, ali i da pruži realnu korist pa da svetlost obasja delove dvorišta koji se koriste. Zbog toga se lampe postavljaju duž staza, prolaza, stepeništa, mesta za odmor, kapija i dekorativnih delova dvorišta i uvek daju odličnu kombinaciju svetla i senke.

Ovo su saveti kako da na najbolji način očistite dvorišne svetiljke:

Redovno čišćenje sočiva i delova reflektora je važno da bi rasveta funkcionisala

Prostor oko sijalice predstavlja idealno mesto za nakupljanje prljavštine pa ako vaša spoljna rasveta omogućava otvaranje bilo bi odlično da se očisti unutrašnjost, ali i sočiva koja se prljaju najviše jer su u direktnom kontaktu sa spoljašnjom sredinom.

Pravilno održavanje je jako važno kako za zidne lampe, tako i za podnu rasvetu jer se u oba slučaja nečistoća nakuplja, a prodor svetla je oslabljen bez obzira što LED sijalica funkcioniše odlično.

Očistite prostor oko rasvete u bašti

Veoma je važno periodično očistiti područja oko svakog rasvetnog tela, a naročito ako se spoljašnja baštenska rasveta nalazi u zemlji ili stazama.

To znači da na prvom mestu treba očistiti travu koja je u blizini, obezbediti da se zemlja ne rasipa po sijalicama, ali i da prostor ne sadrži paučinu i prljavštinu druge vrste. Mnoge sitnice utiču na jačinu rasvete pa bi trebalo održavati svoju rasvetu pravilno da bi svako veče pružila magičan doživljaj.

Otklanjanje kvarova pre nego što ugroze čitavu mrežu

LED rasveta ima najdugovečnije sijalice, ali i njima je nekada potrebna zamena. Najbolje je u prolećnom periodu prvo proveriti koja su grla oslabila i pregorela, zameniti ih pa tek onda dekorativno svetlo puštati u rad.

Važan segment održavanja spoljne rasvete jeste i redovna provera da li su kablovi zaštićeni, da neki delovi nisu postali izloženi vremenskim prilikama i da možda nije došlo do kvarova nekih elemenata.

Vetar, kućni ljubimci, ptice, kosačica za košenje trave, deca…su samo neki od uzroka koji mogu da pokvare inače izdržljivu spoljašnju baštensku svetu. Zbog toga se mora proveriti da li svaka svetiljka stoji na svom mestu i da li je usmerena na željen način.

Solarne lampe nemaju električni izvor napajanja, ali su ipak ugrožene i kvarovi su mogući pa se jednostavnim pregledanjem uviđaju problemi i lako otklanjanju bilo popravkom, bilo zamenom oštećene svetiljke.

Provera tajmera i senzora kao i njihovo podešavanje

U dvorištima se često koriste senzori i tajmeri koji služe da se štedi električna energija, a olakša korišćenje dvorišnog prostora.

Stubne svetiljke, rasveta za staze i kapije najčešće imaju senzore pokreta što olakšava prolazak uz dovoljno svetla, a ujedno ga gasi kada pokret ne postoji. Često se koristi i vremenski tajmer koji je češći za dekorativnu rasvetu kao što su fontane i fenjeri, ali i plafonske svetiljke koje treba da svetle određeni period.

Potrebno je povremeno proveriti funkcionisanje ovog sistema, podesiti ga ili ugraditi dodatne sisteme koji će obezbediti automatsko funkcionisanje baštenske rasvete za potpuni ugođaj.

Iskoristite jedinstvene mogućnosti spoljašnjih rasvetnih tela i omogućite kreiranje prelepog ambijenta na otvorenom, ali i bezbednog korišćenja čitave površine i nakon zalaska sunca.

Da bi svaka sijalica funkcionisala morate joj obezbediti pravilno održavanje što će doneti duži rad bez ikakvih problema. Odvojite malo vremena, proverite sve ključne tačke i dvorište će biti savršeno obasjano svaku noć.